Tanki satovi su uvek imali poseban status u časovničarstvu. Iako nikad nije klasifikovan kao komplikacija, tanki časovnik je i u dizaj-nu i u izradi zahtevao izuzetnu kreativnost, disciplinu i veštinu. U istoriji časovničarstva retki su brendovi koji su uspešno plivali ovim vodama, a još ređi originalni mehanizmi koji su pokretali ove elegantne satove.
Saradnja brendova
Jedan od tih brendova svakako je Jaeger LeCoultre, smešten u dolini Žu, koji u svom repertoaru od oko hiljadu kalibara ima popriličan broj ultratankih mehanizama. Brendovi iz regije su se udružili, pa je tako LeCoultre izrađivao delove za mehanizam, a jednako slavan i ugledan Audemars Piguet je sastavljao mehanizme i snabdevao svoje klijente i druge brendove. Našao se tu i Vacheron Constantin, čiji je ugled u Ženevi bio nesumnjiv. VC je u svojim kolekcijama uvek imao tanke satove, a ova saradnja mu je obezbedila mesto u legendi o ovim minijaturama.
Ovi uticaji sezali su u mikrosvet tankih mehanizama koji su se stvarali u dolini Žu. „U jednom trenutku“, objašnjavaju u AP-u, „nismo više pro-izvodili dovoljno satova da bismo održali pogon u kome su se pravili delovi. A to je bilo vidljivo kroz saradnju s LeCoultreom. Kad su i oni, osamdesetih godina prošlog veka zapali u poteškoće, postali smo deoničari jer nam je bio potreban naš snabdevač. Kad je Richemont preuzeo JLC, odrekli smo se 40-procentnog udela i preuzeli proizvodnju kalibra 2120, koji sada u potpunosti izrađujemo u kući, i to ne samo za sebe.“