Svaki primerak Rolexovih časovnika je rezultat stručnosti i znanja posvećenih časovničara, dizajnera i inženjera, koji posebnu pažnju obraćaju na ukrašavanje draguljima.
Rolexovi satovi su obogaćeni safirima, dijamantima i ostalim dragim kamenjem, zahvaljujući gemolozima i postavljačima dragulja. Tokom procesa ugrađivanja dragulja, vrši se stroga kontrola kvaliteta dragog kamenja; zahvaljujući mnogim specijalističkim metodama, svi modeli s draguljima sjaje izuzetnim intenzitetom.
Dijamanti, safiri, smaragdi i rubini čine najfinije drago kamenje koja se koristi za ukrašavanje Rolexovih satova. Ovo prirodno kamenje prolazi kroz zahtevne protokole prilikom izbora. Da bi se obezbedila usklađenost s definisanim specifikacijama, interno odeljenje za gemologiju detaljno pregleda svaki dragulj. Rolexovi gemolozi za kvalitet dragog kamenja garantuju svojim znanjem i nizom sofisticiranih alata za analizu, koji su ponekad razvijeni posebno za ovu manufakturu.
Na Rolexovim satovima možete videti samo najprovidnije prirodno drago kamenje po najvišim standardima. Za dijamante se prihvata samo IF (Internally Flawless) kamenje, koje se nalazi u najvišoj kategoriji lestvica za ocenjivanje u gemologiji. Procena njegove boje se uvek vrši golim okom i gemolozi ga upoređuju sa sertifikovanim glavnim kamenjem. Dijamanti moraju spadati u kategorije D do G, najviše ocene, na lestvici boja Gemološkog instituta Amerike. Rolex vodi posebnu brigu o tome da su na satu svi kamenčići – rubini, safiri i smaragdi, u istoj nijansi. To se postiže dugotrajnim postupkom ručnog sortiranja, kamen po kamen, u radionicama kompanije Rolex.
Drago kamenje se, pošto ga gemolozi odobre, prosleđuje postavljačima dragulja. Oni izuzetno preciznim pokretima u satove postavljaju jedan po jedan kamenčić. Za ugrađivanje dragulja mora da se izabere odgovarajući alat, da se pronađe pravi ugao i primeni odgovarajuća snaga. Zatim se sićušna metalna podloga polira završnim lakom i tako naglašava intenzivno svetlucanje kamena. Na određenim brojčanicima optočenim dijamantima ovaj korak se ponavlja do čak 3000 puta.