Novi kec u rukavu kompanije IWC nosi naziv Ceralume. Iako je za sada u pitanju koncept, nema dileme da u Šafhauzenu rade punom parom kako bi ideju keramike koja svetli u mraku što pre komercijalizovali i ponudili bogatim i ekscentričnim kupcima.
Upotreba svetlećih materijala na satovima ne predstavlja novost. Ubrzo nakon što je otkriven radijum i njegova pozitivna svojstava, ovaj element je nastanio markere, brojeve i kazaljke satova. Usledio je talas tritijuma, a posle njega su došli savremeniji (i bezbedniji) Super-LumiNova pigmenti koji su časovnicima omogućili nenadmašnu funkcionalnost u mraku a i tokom ronjenja.
Iako u časovničarskim krugovima keramika i dalje ima imidž egzotičnog materijala, za IWC to ne važi – on već decenijama dominira na tom terenu. Prvi keramički sat IWC je predstavio davne 1986. Bio je to je Da Vinci Perpetual Calendar, merač vremena koji je kombinovao starinski dizajn brojčanika i kućišta s modernom notom keramike.
IWC je nedavno iznenadio sve pratioce časovničarskih novosti promocijom konceptnog modela Ceralume, koji u najkraćem nudi dugotrajni sjaj celokupnog keramičkog kućišta! Iako komercijalizacija koncepta Ceralume sasvim izvesno nije stvar bliske budućnosti, IWC velikim koracima ide ka novom poglavlju u svojoj bogatoj istoriji. Ovom prilikom reč je o satu izrađenom od napredne keramike koja u noćnim uslovima svetli, što pomalo deluje nestvarno, i već u startu matira konkurenciju…
IWC je stvorio sat koji noću oživljava!
Iako IWC i dalje stidljivo deli informacije i materijal u vezi s novom tehnologijom, određeni podaci su već sada poznati. Za stvaranje napredne Ceralume baze, IWC je krenuo od konvencionalne bele keramike koja spaja cirkonijum oksid i još neke metalne okside.
Dalje, za Ceralume IWC kombinuje visokokvalitetne Super-LumiNova pigmente (proizvedene od strane švajcarske tehnološke kompanije RC Tritec) s inovativnom keramičkom bazom. Poput drugih SLN aplikacija, Ceralume apsorbuje svetlost, privremeno je pohranjuje i zatim emituje. Ovaj ciklus se može ponavljati beskonačan broj puta, što je svakako dobra vest.
Tehnološki izazovi
Kako bi keramika svetlela u mraku, keramičkim prahovima moraju se dodati Super-LumiNova® pigmenti. Ključni izazov u razvoju Ceralume tehnologije bio je vezan za postizanje savršeno homogene mešavine komponenti uprkos njihovim različitim veličinama te izbegavanje neravnomernog nakupljanja čestica. Po svemu sudeći IWC je ovaj proces doveo do perfekcije, pa ceo sat (uz izuzetak pušera i krunice) pri slabijem osvetljenju isijava plavkastim sjajem, što je do sada po pravilu bilo rezervisano za kazaljke i satne indekse. IWC je ponosno istakao da je nakon višegodišnjeg razvoja Ceralume uspeo da se u uslovima tamne komore jarko plavkasto svetlo emituje duže od 24 sata.
Ceralume koristi Pilot’s Watch Chronograph 41 platformu
Brend iz Šafhauzena se ovom prilikom opredelio za kućište koje koristi Pilot’s Watch Chronograph 41. Grafika ciferblata je poznata i podrazumeva prikaz tri podbrojčanika, te datumar s danom u nedelji. Kako bi vizuelni utisak bio kompletan, ovaj futuristički koncept takođe ima beli luminiscentni brojčanik i beli svetleći kaiš od gume, što stvara impresivnu celinu, pogotovo noću.
Prema očekivanjima, Ceralume je trenutno u statusu dobijanja patenta koji će kompaniji IWC omogućiti da do maksimuma iskoristi sve potencijale ove revolucionarne tehnologije.
Za više informacija o aktuelnoj ponudi i cenama IWC satova posetite salon Maestro Jewelers, zvaničnog partnera ovog brenda u Srbiji.