Nakon preuzimanja brenda Universal Genève švajcarski Breitling predstavlja nov projekat: povratak na scenu kompanije Gallet, koja u krugovima kolekcionara ima status ugledne časovničarske kuće. Ideja je na papiru veoma dobra, Gallet će nuditi pristupačnije modele visokog kvaliteta, što već godinama praktikuju kompanije Rolex i Tudor!
Pre dve godine, u sezoni 2023, Breitling je preuzeo Universal Genève s namerom da oživi nekada veoma poznatu kompaniju, a sada u centrali švajcarskog brenda imaju novu misiju. Reč je praktično o reanimaciji kompanije Gallet, čiji nas koreni vraćaju daleko u prošlost, u 1826. godinu…

Tu vest je potvrdio CEO brenda Breitling Žorž Kern (Georges Kern), izjavivši da će Gallet, nekada poznat po robustnim, sportskim hronografima, u 2026. godini debitovati u srednjoj cenovnoj klasi, kao pristupačnija alternativa aktuelnoj ponudi.
Istorija kompanije Gallet
Švajcarsku marku Gallet je 1826. osnovao Žilijen Gale (Julien Gallet), inovator koji je bio posvećen izradi satova za putnike i avanturiste. Mlađe generacije verovatno ne poznaju istoriju ovog brenda, a reč je o ateljeu koji je podario izuzetne merače vremena, danas neretko na radaru kolekcionara.

Gallet je u prošlosti bio najpoznatiji po sportski orijentisanim hronografima, koje je popularizovao i Hari Truman (Harry S. Truman), američki predsednik. Izbor čuvenog državnika bio je takozvani Flying Officer, sat prepoznatljivog dizajna i za to vreme naprednih karakteristika, jer je spojio funkciju hronografa i vodootpornost. Na spisak istaknutih modela upisao se i Multichron Regulator, koji je nosio poznati američki automobilista Reks Mejs (Rex Mays).
Da je Gallet ostavio trag u istoriji horologije potvrđuje i podatak da je takođe izrađivao džepne satove i štoperice koje su braća Rajt (Wright) koristila za merenje trajanja prvih letova u Severnoj Karolini 1903, čime je praktično započela vazduhoplovna era…

Zahvaljujući dobrim pozicijama, Gallet je decenijama uživao u odličnim rezultatima prodaje, posebno u Americi, sve do sedamdesetih… Tada je, naime, poput mnogih švajcarskih marki i Gallet postao žrtva kvarcne krize, koja je gotovo uništila švajcarsku industriju mehaničkih satova…
Gallet kao prečica do novih kupaca
Nije tajna da korporativna strategija kompanije Breitling ima za cilj povećanje prodaje, čemu bi trebalo da doprinesu i nekada cenjene marke. Tim potezom Breitling zapravo želi da obuhvati najširi spektar cenovnih kategorija na tržištu, a i da kupcima stavi na raspolaganje raznorazne modele po meri budžeta. Iako neće biti pozicionirani kao top-modeli, novi satovi brenda Gallet prodavaće se u Breitling buticima. Prema dostupnim informacijama, prvi primerci savremenih Gallet modela biće lansirani sredinom 2026. a cena će im se kretati okvirno od 3.000 do 5.000 švajcarskih franaka. Analize pokazuju da je prosečna prodajna cena Breitling satova u 2024. bila oko 7.400 švajcarskih franaka, pa će Gallet sasvim sigurno privući kupce nešto manjeg budžeta.
Nešto slično, na primer, radi i Rolex koji ponudom Tudor satova kupce privlači pristupačnijom cenom.

Breitling je do najsitnijeg detalja osmislio tržišno pozicioniranje jer će Universal Genève nastupati u mnogo višem cenovnom rangu. Procene su da će UG satovi startovati od 15.000 švajcarskih franaka, te da će za izradu koristiti plemenite metale i nove, naprednije mehanizme. Razliku takođe predstavlja i informacija da će se novi UG modeli prodavati izvan mreže postojećih Breitling butika. U širem kontekstu, objava ponovnog pokretanja proizvodnje pod imenom Gallet dolazi u vreme velikih izazova za industriju, budući da cene satova iz sezone u sezonu dramatično rastu… A pošto je marka Gallet bila veoma popularna u Americi, sada najvećem izvoznom tržištu Swiss Made satova, nema dileme da je Breitling napravio pravi potez…