Prvi put predstavljena davne 1976. godine, Monza spaja svet časovničarstva i automobilizma. Dizajnirana olovkom legendarnog Džeka Hojera, Monza se takođe decenijama nalazi u vrhu kolekcionarskih želja. Danas, kada je trend savremenih reizdanja jači nego ikada, TAG Heuer na scenu vraća ovaj model zvučnog imena i podjednako snažnog imidža.
Istorija kompanije TAG Heuer prožeta je bliskim vezama sa svetom automobilskog sporta.
Legendarne modele, kao što su Carrera, Monaco ili Autavia, u stopu prati i Monza, sat harizmatičnog imena i pojave. Ime Monza prvi put se pojavilo na brojčaniku Heuer satova 1976. godine kako bi se proslavila prva titula svetskog prvaka Nikija Laude koji je do vrha došao pilotirajući performantnim ferarijem. U narednim godinama usledila su brojna izdanja koja su mu potvrdila status sportskog časovnika par excellence. Iako originalna, Monza nema status Carrera i Monaco satova, ali danas je zanimljiva i zbog činjenice da je svojevremeno probila led kad je reč o Heuer satovim s crnim kućištem. Avangardu nastavlja i najnoviji model koji debituje u karbonskom ruhu.
Neočekivani dizajnerski pravac
Početkom novog milenijuma marka je predstavila nekoliko verzija Monze u kompaktnom čeličnom kućištu od 39 mm. Nešto kasnije, 2016, Monza je redizajnirana kao ograničeno izdanje za 40. godišnjicu modela, a svi modeli iz 21. veka usklađeni su sa stilom originala. Do danas…
U najnovijem izdanju manufaktura TAG Heuer igra na kartu modernog dizajna. U prvom planu je upotreba savremenih materijala koji se koriste i u svetu performantnih automobila, poput karbona od kog je izrađeno kućište dok je pozadina oblikovana od crnog DLC titanijuma i safira. Prepoznatljiva tekstura ugljeničnih vlakana doprinela je da nova Monza ima snažnu pojavu. Zanimljivo je da je kompozitno kućište sastavljeno od dva dela. Naime, bezel i sredina kućišta su odvojeni, s jasnom granicom između njih. Kućište nostalgičnog oblika ima prečnik od 42 a visinu od 15,3 milimetara, što nije za potcenjivanje. Podjednako efektna rešenja odnose se na živopisne detalje predstavljene bojama, skeletonizovani brojčanik i tekstilni kaiš koji naglašava tehnički karakter.
Pozornica savremene tehnologije
Skeletonizovani i asimetrični ciferblat Monza Flyback Chronometra ima dva podbrojčanika te jarkoplave aplicirane markere. Kazaljke za datum, markeri i sati/minute imaju luminiscentni materijal za optimalnu čitljivost u svim uslovima. Na položaju 9 časova, pomalo atipično nalazi se prikaz datuma. Flajbek funkcija nudi mogućnost resetovanja hronografa bez zaustavljanja, čime se omogućuje brže i tačnije merenje deonica.
Spoj COSC sertifikata i flajbek funkcije
Novi Monza Flyback Chronometer pokreće automatski kalibar Heuer 02 u retkoj i prestižnijoj flajbek verziji koju koristi i Autavia. Ovaj manufakturni mehanizam je po definiciji moderan hronograf koji kuca na 4 Hz (28.800 vps) i raspolaže sa 80 sati rezerve kada je potpuno navijen. Vizuelno intrigantan, Heuer 02 poglede mami personalizovanim crnim rotorom s crvenim oznakama. Kao krunu izvrsnosti TAG Heuer navodi i preciznost koja je sertifikovana po rigoroznim COSC standardima.
TAG Heuer Monza Flyback Chronometer debituje na tekstilnom kaišu s plavim šavovima. Moderan kaiš je pričvršćen za zglob preklopnom kopčom od DLC titanijuma. Cena je postavljena na 13.350 evra, što je i očekivano ako se u obzir uzme istorija kolekcije Monza, upotreba karbona i interni mehanizam koji ispunjava COSC standarde.
Za više informacija o aktuelnoj ponudi, dostupnosti i cenama TAG Heuer satova posetite Maestro Jewelers, zvaničnog partnera ovog brenda u Srbiji.
OSNOVNE INFORMACIJE Brend: TAG Heuer Model: Monza Flyback Chronometer Referenca: CR5090.FN6001 Dimenzije: prečnik 42 mm, visina 15,3 mm Materijal kućišta: karbon Narukvica/kaiš: tekstil Vodootpornost: 100 metara Mehanizam: Heuer 02 automatski Rezerva snage: 80 časova Cena: 13.350 evra