12 / 09 / 24
- OGLAS -
NovostiCredor Locomotive – Đentin dar japanofilima

Credor Locomotive – Đentin dar japanofilima

- Oglas -

Pedeseti rođendan brenda Credor japanski brend proslavlja iznenađujućom premijerom, modelom Locomotive. Reč je o savremenom reizdanju, izrađenom od naprednog titanijuma, koje će obradovati svega 300 nostalgičnih kolekcionara…

Iako je legendarni časovničarski dizajner Žerald Đenta (Gerald Genta) najpoznatiji po projektu Royal Oak (1972), koji je osmislio za AP, i skiciranju mitskog Nautilusa, klasika kompanije Patek Philippe (1976), talentovani Švajcarac je ostavio dubok trag i nizom maštovitih izdanja.

Na toj listi nezaboravnih modela mesto su zauzeli Universal Geneve Polerouter, Omega Constellation i Rolex King Midas, ali je našu pažnju privukao nepravedno zapostavljeni model iz Zemlje izlazećeg sunca. Reč je o skrivenom junaku brenda Credor, koji je dizajniran 1979. godine a danas je poznat tek najinformisanijim ljubiteljima japanskih časovnika. U pitanju je Credor Locomotive, model koji na prvi pogled jasno poručuje da je dizajn potpisao čuveni kreativac…

Credor Locomotive original
Original iz 1979. jasno je inspirisao aktuelne dizajnere koji su, poštujući originalne skice, stvorili moderno reizdanje

Proslavu 50. rođendana Credor je započeo promocijom elegantnog zlatnog modela Eichi II 50th Anniversary LE koji smo nedavno predstavili, a nastavlja u visokom ritmu. Sada je u prvom planu savremeni Locomotive, sat koji nastupa u ograničenom izdanju od titanijuma vrhunskih karakteristika. Po tradiciji, ekskluzivni novitet biće prepoznatljiv i po oznaci koja spaja slova i brojeve. Ovom prilikom to je jednostavna ali veoma prefinjena referenca GCCR999.

Credor na Đentin način

Po ceni od 14.000 evra novi Locomotive nastupa u laganom titanijumskom kućištu prečnika 38,8 milimetra. Manje dimenzije prati vitak profil od 8,9 mm. Silueta kućišta je šestougaona, što novom Credoru daje notu originalnosti. Specifičan oblik Đenta je naglasio prepoznatljivim vijcima na koroni i krunicom postavljenom na asimetričnu poziciju 4 sata, što je rešenje koje Locomotive deli s mnogim Seiko satovima.

Credor Locomotive brojcanik
Šestougaoni bezel sa šest funkcionalnih vijaka jedan je od najprepoznatljivijih detalja i veza sa klasikom kuće AP

Brojčanik je, prema očekivanjima, zaštićen safirnim staklom. Estetski, cifer na svoj način spaja prošlost i savremene sisteme izrade. Može se reći da je brojčanik moderna interpretacija vintidž modela i vizije koju je krajem sedamdesetih imao genijalni Đenta.

Izvorni uzorak originalnog Locomotive modela ponovo je oživljen, ovoga puta digitalnom tehnikom  pomoću koje je stvoren sklop od 1.600 radijalnih linija. Kako bi utisak bio kompletan, japanski inženjeri su razvili  poseban proces da bi se svaka linija uzorka mogla direktno ugravirati na brojčanik. Potom su u ateljeu Credor crnu bazu ukrasili novodizajniranim, u mraku svetlećim markerima i kazaljkama. Svoje mesto na svedenom ciferu zauzeo je i uokvireni prozorčić s datumom čija je pozadina svetlija od intrigantnog cifera.

Credor Locomotive prednji kadar
Kućište od 38,8 mm izrađeno je od titanijuma visokog intenziteta. Isti materijal Credor je upotrebio i za elastičnu narukvicu

Narukvica je autorski potpis

Iza laganog titanijumskog poklopca na pozadini kućišta nalazi se novi mehanizam, Calibre CR01. Za sada nema previše informacija o novom pogonu, ali znamo najosnovnije: tanki automatik radi na 4 Hz i ima rezervu snage od 45 sati.

Kao veoma bitan deo Đentinog nasleđa tu je i nezaobilazna narukvica. Savremeni Credor poštuje izvorni dizajn, ali je za materijal fleksibilne narukvice atelje odabrao titanijum visokog intenziteta. Ako nas pitate, dizajn neodoljivo asocira na narukvicu koju decenijama koristi Royal Oak, što je samo jedan od detalja kojim novi Credor podseća na značajno skuplje švajcarske rođake. Iako se nasleđe dosledno poštovalo, Credor nije zarobljen u prošlosti. Naime, ova prepoznatljiva narukvica sa uskim jednodelnim spojem s kućištem sada se zatvara modernom trostrukom kopčom.

Credor Locomotive pozadina
Kućište je zatvoreno titanijumskim poklopcem

Novi Credor GCCR999 biće dostupan od avgusta, u seriji od samo 300 primeraka, po ceni od 14.000 evra. Iako se na prvu loptu pomenuti iznos može učiniti previsokim, to je zapravo jedan od najpristupačnijih načina da na ruci imate bitan deo časovničarske istorije, onaj ispisan dizajnom Žeralda Đente. A to nije mala stvar…

Osnovni podaci
Brend Credor
Model Locomotive Limited Edition
Referenca GCCR999
Dimenzije kućišta prečnik 38,8 mm, visina 8,9 mm
Materijal kućišta High intensity titanijum
Narukvica/kaiš High intensity titanijum
Vodootpornost 100 metara
Mehanizam Calibre CR01 automatski
Frekvencija rada 28.800 vps
Rezerva snage 45 sati
Ograničeno izdanje 300 primeraka
Cena 14.000 evra

Pročitajte još

- Oglas -

Pratite nas

- Oglas -
- Oglas -

Upoznajte se sa našim štampanim izdanjima

Vreme je da i vi saznate kako funkcionišu najsloženiji mehanizmi koje je ljudski rod izumeo. Sve tajne visokog časovničarstva, ali i brojni noviteti i zanimljivosti iz sveta satova i nakita u svakom broju naših izdanja Satovi i nakit i Katalog satova.

- Oglas -