20 / 01 / 25
- OGLAS -
Velike pričeTema nedeljeSinn NaBo 17 ZM – sat koji je preživeo pad borbenog aviona...

Sinn NaBo 17 ZM – sat koji je preživeo pad borbenog aviona i njegov naslednik – Sinn Modell 717

- Oglas -

Ako tražite sat koji je do najsitnijih detalja izrađen sa pažnjom i ima neupitan kvalitet, tu je Sinn koji se može smatrati jakim konkurentom u časovničarskoj industriji. Sinn satovi su tradicionalno čvrsti, izdržljivi, visokokvalitetni i precizni kako u svakodnevnim tako i u ekstremnim situacijama. Ove karakteristike su u velikoj meri posledica predanog rada i saradnje frankfurtske časovničarske kompanije sa raznim institucijama kojima su potrebni pouzdani satovi.

Nemačko ratno vazduhoplovstvo jedan je od najistaknutijih korisnika Sinn satova. Tako su mnogi kokpiti nemačkih borbenih mlaznjaka opremljeni NaBo 17 ZM navigacionim satovima, a njih im je isporučio niko drugi do frankfurtski Sinn.

I upravo je Sinn NaBo 17 ZM poslužio kao inspiracija za nagrađivani pilotski ručni sat Sinn Modell 717.

Sinn koji je preživeo pad

Za ovu priču veoma je bitan višenamenski borbeni avion Tornado. Od prvog leta sedamdesetih godina do danas Tornadov kokpit uvek je opremljen sa dva Sinn NaBo 17 ZM navigaciona sata – jedan za pilota, a drugi za oficira sistema naoružanja.

Tornado ratni avion
Tornado, nemački borbeni avion opremljen je sa dva Sinn sata reference NaBo 17 ZM

Nemačka savezna kancelarija za odbrambenu tehnologiju i nabavku – BWB – odabrala je Sinn NaBo 17 ZM iz čisto praktičnih razloga. Kako se ispostavilo, bio je to odličan izbor za nemačko ratno vazduhoplovstvo. Sa sigurnošću možemo reći da je to bio i istorijski izbor, jer će kasnije kompaniju Sinn utemeljiti kao proizvođača robustnih satova i odrediti dizajnerski pravac mnogih njenih pilotskih modela. Između ostalog, NaBo 17 ZM je uticao na dizajn jednog od najzanimljivijih hronografa – Sinn Modell 717.

SINN Pilot Rothweiler Nabo17ZM
Sinn NaBo 17 ZM sastavni je deo instrument-table kokpita mnogih nemačkih borbenih aviona

Praktičan razlog koji je prevagnuo da Sinn NaBo 17 ZM bude izabran za kokpitski sat je sledeći: u to vreme on je jedini u ponudi imao centralni brojač minuta, (u nazivu modela ZM – Zentrale Minute), funkciju koja je olakšavala rad pilotu i oficiru za sisteme naoružanja.

Pored toga, dizajniran je da do savršenstva ispuni praktične zahteve posla u smislu funkcionalnosti, dizajna i čitljivosti. Velika narandžasta kazaljka brojača minuta mnogo je uočljivija tokom leta od podbrojčanika sa istom funkcijom. Ova komplikacija se retko viđa u časovničarstvu i danas predstavlja kuriozitet koji privlači kolekcionare.

SINN Nabo 17 ZM Skica
Tehnički crtež za Sinn NaBo 17 ZM iz 1977. godine.

Kako se ispostavilo kasnije, model NaBo 17 ZM ne samo da je ispunjavao sve dizajnerske zahteve već i one koji se tiču robustnosti. Naime, 16. april 1980. zauvek će ostati upamćen u istoriji nemačke vojne avijacije. Tog dana se borbeni avion Prototip P04, poznatiji kao Tornado, srušio na nemačko tlo.

Istraga je otkrila nešto prilično zapanjujuće… Sinn NaBo 17 ZM je preživeo užasnu nesreću uglavnom neoštećen te je i dalje radio savršeno.

SINN 717 naslovna
Dizajn i stil NaBo 17 ZM poslužili su kao inspiraciju za Modell 717

Inspiracija za Modell 717

Mnogo kasnije, tada 84-godišnji pilot potpukovnik u penziji Volkart Rotvajler (Volkart Rothweiler) naišao je na ovaj neuništivi NaBo 17 ZM kada je pregledao stvari koje je sačuvao tokom rada u vojsci i kao istražitelj bezbednosti leta.

Želeći da svetu pokaže neverovatan sat koji je preživeo pad aviona i oda poštu inženjerima kompanije Sinn, potpukovnik Rotvajler je učinio logičan potez: pisao je vlasniku frankfurtskog časovničarskog brenda Lotaru Šmitu (Lothar Schmidt) i ispričao mu tu neverovatnu priču.

SINN Pilot Rothweiler Pilotenmontur
Stara uniforma pilota potpukovnika Volkarta Rotvajlera koji je dobio zadatak nemačkog ratnog vazduhoplovstva da istražuje bezbednost letenja

Tako je stari NaBo 17 ZM, u radnom stanju posle toliko godina, stigao do Frankfurta na Majni zajedno sa još nekim stvarima penzionisanog potpukovnika, uključujući njegovu uniformu, modele aviona i navigacioni dnevnik leta.

Priča je sačuvana, a sat koji je igrao važnu ulogu u ranim danima kompanije Sinn inspirisao je dizajnere za hronograf Modell 717. Ovaj ručni sat je savršen dokaz da je brend Sinn Spezialuhren ostao veran svojim korenima.

Shodno tome, Modell 717 takođe ima centralni brojač za sekunde i minute u obliku velikih narandžastih kazaljki, kreiranih po ugledu na istorijski sat iz kokpita.

SINN 717 cifer
Ne postoji mnogo hronografa koji kao Sinn Modell 717 imaju centralni brojač minuta

Sat pokreće uvek pouzdani manufakturni mehanizam SZ01, baziran na hronografu ETA 7750. Radi na frekvenciji od 28.800 bph, ima 25 rubina i rezervu snage od 42 sata.

Kućište sata Modell 717 prečnika 45 i visine čitavih 15,3 milimetra opremljeno je unutrašnjim rotirajućim pilotskim okvirom. Iako se nalazi ispod safirnog stakla s duplim antirefleksnim premazom, ovim unutrašnjim okvirom može se glatko upravljati okretanjem spoljnog nazubljenog okvira, a da se pritom ne remeti odlična vodootpornost od 200 metara.

Zainteresovane će obradovati činjenica da se mat crna boja kućišta neće lako oguliti. Naime, boja nije prosto naneta, u pitanju je tegiment tehnologija – tehnika očvršćivanja čelika posebnim postupkom, koju, inače Sinn ne otrkiva – kojom se stvara zaštitni sloj (tegimentum na latinskom).

SINN 717 lume
Modell 717 ima svetleće markere i kazaljke premazane Super-LumiNovom

U skladu s prethodnikom, brojčanik krasi odlična čitljivost čak i u mraku, sve zahvaljujući Super-LumiNovi kojom su premazani markeri i kazaljke.

Nagrade za dizajn

Modell 717 dobio je dve prestižne nagrade 2022. On je prvi Sinn sat koji je dobio priznanje iF Design Award. Nagrada iF Design Award je jedna od svetski najprestižnijih još od 1954. godine. Dodeljuje je najstarija svetska nezavisna dizajnerska institucija, iF – International Forum Design GmbH.

SINN 717 GDA22 IF Design Award 2022
Modell 717 osvojio je ‘iF Design Award’ i ‘German Design Award’ 2022. godine

Pored toga, Modell 717 proglašen je pobednikom u kategoriji za odličan dizajn na nemačkoj dodeli nagrada za dizajn “German Design Special 2022”.

Žiri je na sledeći način objasnio izbor:

„Ručni sat nalik satovima koji su se nalazili u kokpitu borbenih aviona, Modell 717 objedinjuje funkcije istorijskog NaBo 17 ZM navigacionog kokpit-sata i udobnost nošenja sportskog ručnog sata. Sa crnim kućištem, dubokim crnim ciferom i odgovarajućim sportskim kaišem Modell 717 ima vanvremenski elegantan i izuzetno kvalitetan dizajn.”

Da li se još uvek može kupiti?

Ovaj nagrađivani sat koji evocira dizajn pravih vojnih instrumenata za precizno merenje vremena postao je hit među kolekcionarima. U prodaji se može naći po ceni od 4.950 evra za model s kožnim i 5.270 evra za model sa silikonskim kaišem.

Postoji mogućnost da se mora čekati željeni Sinn Modell 717. U ovom trenutku čeka se oko sedam nedelja, što i nije mnogo kada se u obzir uzmu kvalitet izrade i ozbiljnost modela.

Da li će nas Sinn iznenaditi još nekim direktnim naslednikom nekog od izuzetnih vojnih satova iz bogate istorije, ostaje da vidimo. Sigurno je da takvih modela Sinn ima u izobilju!

Pročitajte još

- Oglas -

Pratite nas

- Oglas -
- Oglas -

Upoznajte se sa našim štampanim izdanjima

Vreme je da i vi saznate kako funkcionišu najsloženiji mehanizmi koje je ljudski rod izumeo. Sve tajne visokog časovničarstva, ali i brojni noviteti i zanimljivosti iz sveta satova i nakita u svakom broju naših izdanja Satovi i nakit i Katalog satova.

- Oglas -